• ראשי
  • /
  • תביעה נגד עירית תל אביב – קריסת ענפי עץ פיקוס על כלה ומשפחתה סמוך לחתונתה

תביעה נגד עירית תל אביב – קריסת ענפי עץ פיקוס על כלה ומשפחתה סמוך לחתונתה

מתוך ידיעות אחרונות מקומון תל אביב 12.8.16
צילום הכתבה

כתבה מתוך ידיעןת אחרונות מקומון תל אביב 12.8.16 

אבי פורג, שופט בית המשפט המחוזי, הציגלפני עיריית תל אביב־יפו הצעת פשרה בתביעה שהגישו נגדה הורים ושתי בנותיהם לאחר שקרס עץ פיקוס על האם ועל שתי בנותיה ופצע אותן.
השופט פורג הציע לעירייה לשלם לתובעים 1.2 מיליון שקל.

ב10 באוקטובר 2010 קרסו ענפי עץ פיקוס הנטוע במדרכה ציבורית ברחוב גורדון על אם ועל שתי בנותיה. בכתב התביעה המתוקן שהגישה באת כוחן של התובעות עו״ד ענת גינזבורג נכתב:
"לאחר שהחנו את הרכב ליד גורדון 8 3 והיו בסמוך אליו, התמוטטו וקרסו עליהן לתדהמתן ענפי פיקוס ענקיים במשקל רב.
עוברי אורח הצליחו לחלץ את שתי הבנות, אך האם איבדה את הכרתה כשנלכדה תחת הענפים הענקיים והכבדים, נפגעה כשנלכדה קשות בכלגופה, כולל עמוד השדרה, ראשה ורגליה, שנקברו תחת העץ וניסיונות לחלצה עלו בתוהו. לבסוף הוזעקו למקום כוחות חילוץ, צוות מכבי אש ניסר את הענפים והצליח לחלץ את האם שהובהלה על ידי אמבולנס לבית החולים שיבא.
אף בנותיה פונו באמבולנס באמבולנס לבית החולים שיבא".
עו״ד גינזבורג כותבת שבשל הפגיעה האם סובלת מנכויות פיזיות ונפשיות קשות, ודרגת נכותה בשיעור 10 אחוז לצמיתות, שוק רגלה הימנית רוסקה ונגרמו שברים נוספים. האם איבדה את כושר העבודה שלה והתפקודיות שלה נפגעה אף היא מאוד.
כתב התביעה מציין כי בעלה נאלץ לתמוך בה מאז התאונה,ולכן סגר את הפיצרייה המשפחתית שבה עבדו שניהם. אחת הבנות שנפצעו הייתה ערב נישואיה. בכתב התביעה צוין כי "בנות המשפחה הגיעו לחתונה כשהן פצועות ומרוסקות בגופן ובנפשן… תובעת זו נחבלה קשה בתאונה, בין היתר בעמוד השדרה הצווארי,בצוואר, בכף רגל שמאל… אובחנה כסובלת מחבלת יישור כיפוף של עמוד השדרה הצווארי ושבר של עצם העקב".

הבת השנייה שנפצעה סובלת אף היא מרגישות וכאבים בגב, בכתף ובברכיים ועברה טיפולי פיזיותרפיה במשך תקופה ארוכה.
ההורים ובנותיהם טוענים כי לעירייה אחריות כלפי עוברים ושבים הפוסעים ברחובות העיר וכי היא לא נקטה את כל אמצעי הזהירות כדי למנוע את המקרה.
לטענת התובעות לא טרחה העירייה לעקוב אחרי מצב עץ הפיקוס, "או לא טרחה מדי", לא גרעה או גזמה את העץ וענפיו כדי שלא יסכן את הציבור ולא הזהירה את המבקרים במקום כי הוא אינו בטוח עוד.
לכתב התביעה צורפה חוות דעתו של מומחה, האגרונום גיל רוזנברג, שקבע כי "ענפי הפיקוס נשוא התביעה שנשברו ותלשו עמם קליפה, הם ענפים כבדים שלא נגזמו בזמן והיוו סכנה לסביבה ולמשתמשי הדרך.
ריבוי הענפים והעיצוב הלקוי של העץ יחד עם  ריבוי השארת ענפים ארוכים מאוד וכבדים נראה על העץ גם היום. במבט מקצועי אל עצי הרחוב האחרים נראה כי עצים רבים מושארים לנפשם שנים רבות, מפתחים נוף עצום וענפים צדדיים כבדים וארוכים ומהווים סכנה.
הגיזום ברחוב הוא גיזום חברת החשמל. היינו, חברת החשמל גזמה את מה שנוגע בקווי המתח שלה בלבד. בחינת העץ נשוא התביעה ושכניו מלמדת כי לא בוצע גיזום עירוני נדרש ומתחייב שמטרתו עיצוב העצים, צמצום נוף העץ,פיקוח על מניעת ענפים צדדיים ארוכים וכבדים…"

לא מכבר כאמור הציע שופט בית המשפט המחוזי אבי פורג כי תשלם העירייה לאם 900 אלףשקל, לבת הבכורה 340 אלף שקל ולבת הצעירה 10,000 שקל.
בנוגע לאב הציע השופט פורג כי תנהלהעירייה משא ומתן עם התובע. עיריית תל אביב־יפו אמורה להשיב על הצעת הפשרה בתוך 30 ימים, והדיון הבא בתיק זה נקב על חודש נובמבר הקרוב.

מעיריית תל אביב־יפו נמסר בתגובה כי "עמדת העירייה הייתה ועודנה כי אין לה כל אחריות לנזקי התובעת. בניגוד לנטען נבדקה נכות התובעת הנטענת על ידי מומחי בית המשפט ונקבעה נכות נמוכה במידה ניכרת מהנכות שטענו מומחי התובעת, אולם מטעמי חיסיון לא נוכל להגיב לשאלת הנכות הרפואית.
כמוכן, ההצעה לפשרה הועמדה על סכום נמוך בהרבה מהמצוין וניתנה בטרם נחקרו המומחים מטעם הצדדים.
יצוין כי בית המשפט קבע כי הצעתו אינה מחייבת להמשך ההליך ובכוונת העירייה לבחון את הדברים".

צילום הכתבה בתמונה –

שיתוף

כתבו עלינו נוספים

ענת גינזבורג, משרד עורכי דין, נוטריון ומגשרים ידאג לכם לפיצוי הטוב ביותר!

להערכת סיכוי ושווי תביעתך ללא התחייבות, חייג עכשיו או מלא את הפרטים הבאים ונחזור אליך

דילוג לתוכן